Jesličky Pampeliška (Brno – Řečkovice)

se nachází v bývalých prostorách miniškolky Pampeliška, v rohovém rodinném domku na konečné tramvaje č. 1 v Brně, Řečkovicích. Vnitřní uspořádání umožňuje vytvoření dvou samostatných tříd podle věku dětí a typu docházky. V přízemí je společná šatna dětí, herna starších dětí a samostatná ložnice. Ve sníženém přízemí s přímým vstupem na venkovní hrací plochu je herna určená malým dětem jesličkového věku (0 – 2, 5 roku).

Třídu Sluníček (2,5 -5 roků) tvoří maximálně 10 dětí, o které se starají 2 vychovatelky. Režim dne je uzpůsoben věku a potřebám dětí a je shodný s běžným režimem státních školek. Děti jsou vzdělávány v souladu s rámcovým vzdělávacím programem pro mateřské školy s důrazem na rozvoj samostatnosti a osobnosti dítěte. Součástí dopoledního zaměstnání jsou pravidelné kroužky (hudební, výtvarný, pohybový, přírodovědný), minikroužek angličtiny a logopedická prevence. S dětmi pracují vychovatelky s pedagogickým vzděláním.

Třídu Hvězdiček (0 – 2,5 roků) tvoří 3 – 4 děti, o které pečuje vychovatelka se zdravotním vzděláním. Přizpůsobuje režim dne specifickým potřebám dětí (spánek vícekrát za den, uspávání v kočárku, podávání stravy, nácvik na nočník apod.). S dětmi si hraje, zpívá, čte pohádky, kreslí. Rozvíjí hrubou a jemnou motoriku. Podporuje děti v sebeobsluze (oblékání, umývání rukou, krmení se lžící, pití z hrnečku…).

Vybavení

Ke hře a stolování je přizpůsobena herna,vybavená židličkami a stolečky dle výšky dětí, polohovací krmící židličkou pro děti od  6 měsíců a polohovacím lehátkem pro děti do 6 měsíců. K odpočinku dětí slouží samostatná ložnice s postýlkami pro batolata a lehátky pro starší děti. Hygienické vybavení splňuje veškeré požadavky pro nácvik sebeobsluhy dětí, dětské wc, dětská umyvadla vhodná již pro děti od 1 roku, redukce na dětské wc, nočníky, koše na pleny, přebalovací pult apod. Hračky a veškeré pořizovací předměty jsou určeny pro děti od 0 – 5 let .Součástí miniškolky je i venkovní hrací plocha. Zde mají děti k dispozici pískoviště, skluzavku, v letních měsících malý bazén se slunečníkem. K odpočinku slouží travní koberec, dětský plastový nábytek.

Harmonogram dne

 7.30 – 8.30 – příchod dětí, individuální hra, výtvarná činnost8.30 – 9.30 –  ranní kroužek, dopolední zaměstnání

9.30 – 10.00 – hygiena, svačina

10.00 – 11.30 – pobyt na zahradě, vycházka

11.30 – 12.30 – hygiena, oběd, odchod dětí, ukládání do postýlek

12.30 – 14.30 – spánek, odpočinek14.30 – 15.00 – hygiena, svačina

15.00 – 18.00 – individuální hra, pobyt na zahradě, odchod dětí